News
Księga gości
Galeria
Kontakt
Historia drużyny
Selekcja
Szkolenie
Umundurowanie
Cichociemni
GROM
Survival
KDS
5 lat historii 5 BDSh „Zielone Berety” im. ppłk. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”
5 Białostocka Drużyna Starszoharcerska powstała z inicjatywy trzech przyjaciół uczących się w jednej klasie Szkoły Podstawowej Nr 20 w Białymstoku. Należąc do 37 Białostockiej Drużyny Harcerskiej „Dakocia” postanowili oni założy własną drużynę specjalizującą się w mało znanym jeszcze wtedy w Polsce surwiwalu militarnym. Byli to: Adam Radziwon, Karol Olechnicki i Maciej Czarkowski. Wkrótce dołączyli do nich Arnold Olechnicki i Radosław Malawko z 55 BDSh „Hermesi” im. gen. Wł. Sikorskiego. Pierwsza zbiórka odbyła się 14 września 1994 r. o godz 18.00 w schronie 77 BDH „Primarius” przy ulicy Akademickiej. Początkowo była to drużyna mieszana jednak od 1995r. decyzją Rady Drużyny stała się drużyną męską.Wkrótce po przeprowadzonej Kampanii Bohater 5 BDSh otrzymała imię ppłk. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza” i nazwę „Zielone Berety”. Pierwszym sprawdzianem harcerskich umiejętności drużyny było zimowisko w Milewskich wraz z 4 BDH i 55 BDSh w styczniu 1995r.
Już w roku następnym, wraz z 166 BDSh, 5 BDSh była drużyną sztabową podczas odbywającego się w Białowieży w dniach 13-15.09 1996r. Zlotu Hufca. Następnie odbyły się wyjazdy drużyny do Stańczyk (1995, 1996, 1998r.), Lewkowa, Gródka (zima 1998r.), Dobrzyniewa i Orli. W 1997r. przy współpracy z Podlaskim Oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” reprezentacja drużyny wyjechała na Białoruś i prowadziła zajęcia metodyczne harcerzom mieszkającym w Lidzie. Ten wyjazd zaowocował późniejszą współpracą i opieką nad 5 Lidzką Drużyną Harcerską „Victoria”. W 1997 i 1998r. drużyna brała czynny udział w Jesiennej Zbiórce Harcerstwa Starszego organizowanej przez Referat Starszoharcerski Białostockiej Chorągwi będąc drużyną sztabową oraz organizując zajęcia uczestnikom Zbiórki.
W 1997r. w odpowiedzi na Alert Naczelnika ZHP harcerze z „piątki” uczestniczyli, w ramach Harcerskich Grup Ratowniczych, w pomocy dla zalanego wodą Wrocławia. Podczas zorganizowanego naprędce przez Komendę Hufca Białystok obozu w Borkach dla rodzin dotkniętych powodzią, instruktorzy 5 BDSh stanowili większość kadry obozu. Członkowie drużyny biorący czynny udział w pomocy powodzianom zostali wyróżnieni odznaką „Nieść chętną pomoc”.
W 1998 r. 5 BDSh wraz z 99 BDSh „Barykada” i drużyną z Puław została powołana do pełnienia służby podczas odbywającej się w sierpniu XV Polowej Zbiórki Harcerstwa Starszego w Jeżowie Sudeckim w ramach Harcerskiej Służby Porządkowej. Za swoją pracę i zaangażowanie drużyna otrzymała pochwałę od Naczelnika ZHP hm. Ryszarda Pacławskiego. W tym samym roku pod koniec sierpnia drużyna zdobyła I miejsce podczas odbywającego się na terenie Centralnej Szkoły Instruktorskiej w „Perkozie” Harcerskiego Turnieju Siatkówki. W 1999r. harcerze z „piątki” wraz z 73 SDH współorganizowali 2 Rajd im. Powstańców Styczniowych 1863r. Tradycją, rozpoczętą przez 14 BDSh „Pomost” im. OWWP mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” stały się coroczne wyjazdy na uroczystości upamiętniające śmierć Hubala pod Anielinem, dające szansę na spotkanie harcerzy z żyjącymi Hubalczykami. Do „czternastki” szybko dołączyły drużyny, których patroni związani byli z Oddziałem mjr. Hubala. Były to: 12 BDH im. ppor. Marka Szymańkiego „Sępa”, 41 BDH „Szaniec” im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz 5 BDSh „Zielone Berety” im. ppłk. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”. Z tej tradycji wyrósł 3 Krąg Instruktorski „Hubalczycy” im. OWWP mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, założony przez instruktora „piątki” phm. Karola Olechnickiego. Krąg ten przez lata zapisał wiele pięknych stron w historii i tradycji białostockiego hufca. Podczas uroczystości nadania sztandaru Hufcowi Białostockiemu 30 maja 1998r. funkcja drużyny sztandarowej i prezentacja nowego sztandaru przypadła 5 BDSh „Zielone Berety”. Drużyna powiększała się a Rada Drużyny podnosiła swoje kwalifikacje zdobywając kolejne stopnie instruktorskie.
W 1999r. w drużynie było już 5 instruktorów. Harcerze brali udział w kursach: strzeleckim, alpinistycznym, ratownictwa przedmedycznego i spadochronowym. Latem 1999 drużyna zorganizowała pierwszy w swej historii Kurs Działań Specjalnych, który odbył się w ostępach Puszczy Rominckiej. Zajęcia prowadzili podchorążowie: Maciej Korowaj oraz Wojciech Gortych -obydwaj ze Szkoły Oficerskiej w Poznaniu. W tym samym roku drużyna brała udział po raz pierwszy w Zawodach o Puchar Ministra Obrony Narodowej we Wrocławiu. Szczególnym przeżyciem dla drużyny był obóz w Bieszczadach, zorganizowany przez 3 Krąg Instruktorski „Hubalczycy” w 1999r. w Woli Michowej, podczas trwania którego drużyna reprezentując zgrupowanie białostockie zdobyła I miejsce podczas zorganizowanych w Stebniku Manewrów Techniczno Obronnych.
We wrześniu 2000 r. drużyna obchodziła na biwaku w Juchnowcu swoje 5 urodziny. Odbyła się także Zbiórka Konstytucyjna, na której, z powodu powołania na funkcję zastępcy Komendanta Hufca sznur złożył drużynowy - phm. Maciej Czarkowski. Nowym drużynowym „piątki” został pwd. Tomasz Nowik.
Drużynowi:
1994-2000r. phm. Maciej Czarkowski2000-2002 pwd Tomasz Nowik
2002-2003 Mariusz Łapiński
2003-2007 Adrian Wołowiec
od 2007 Dawid Weremczuk
©copyrighted by Neon 2010